Trnavská cyklistická liga – tréning aj preteky v jednom

TCL 2017

Minulý rok sa TCL niesla v duchu veľkých zmien. Zaviedli sa výkonnostné kategórie, ktoré dávali príležitosť hlavne novým pretekárom zvoliť si kategóriu podľa aktuálnej výkonnosti, ďalej bolo zavedených viacero nových kôl napr. 1. kolo Prológ Kamenný Mlyn v Trnave …

S rastúcim počtom kôl sa zmenil aj spôsob vyhodnocovania. Namiesto pôvodne najlepších desiatich kôl sa bralo do úvahy top pätnásť z celkového počtu dvadsiatich kôl, čím sa jazdci s nižšou účasťou mohli rozlúčiť s celkovým umiestnením a zostali v hre iba skalní.

Absolútnym víťazom TCL 2017 sa stal po sčítaní 15 najlepších výsledkov Martin Chren (CK Olympik Trnava) pred Ľubošom Malovcom (Dukla Banská Bystrica) a Ivanom Pašekom (Cyklisti Trnava). Víťazom kategórie B sa stal Milan Tomáška (Cyklisti Trnava). Kategóriu C vyhral Milan Tupý (CK Piešťany). V kategórii DZ (Dzeci – po Trnafsky) zvíťazila Andrejka Filová, ktorá odjazdila pekných 11 kôl.

Taktiež bol v roku 2017 prekonaný rekord v časovke na Zochovú chatu Lubošom Malovcom v čase 11min.50s. Všetky kolá sa pozorne sledujú aj na aplikácii STRAVA, preto aj tu padlo.

Ideme ďalej, píšeme spolu už 24. ročník

Organizačne sa TCL radí medzi fenomén, nakoľko už tretí rok disponuje časomierou a asistenciou policajného zboru, ktoré nie sú samozrejmosťou ani na vyšších podujatiach ako sú Merida Road Cup a Slovenský pohár. Preteky organizuje organizačný štáb – cyklonadšenecká partička pod hlavičkou občianskeho združenia Cyklisti Trnava. Pri prezentácii stretnete Anett, na križovatkách traťových komisárov Jančiho a Feriho či ďalších členov OZka.

Mnohí možno nevedia zaradiť ligu, jedným sa zdá viac ako závod, druhým viac ako tréning, je možné nad tým polemizovať, ale v prvom rade je to pravidelné stretávanie sa ľudí, čo majú radi jednu spoločnú vec a to cestnú cyklistiku. Niektorí si idú prečistiť hlavu po práci, druhí zas potrénovať a podaktorí nedarujú nikomu „ani centimeter navyše“. Toto je všetko jej súčasťou a robí ju jedinečnou. Jednak organizácia na vyššej úrovni ako organizované preteky zväzom a v druhom rade príjemná športová atmosféra a občas trocha adrenalínu v krvi.

Z môjho pohľadu je liga hlavne výborný tréning a dobrá príprava pre dorast, kde si môžu porovnať svoje sily takmer každú stredu či už so staršími, ale aj skúsenejšími cyklistami a tým posunúť svoju prípravu na vyššiu úroveň.

Novinky a „nenovinky“

Novinkami pre rok 2018 je nová časovka pri Voderadoch. Pred fabrikou Samsung postavili veľkorysú 4 pruhovú cestu so štyrmi technickými „kruháčmi“. V okolí priehrady H. Orešan nám záverom roka položili nový asfalt, preto sme neváhali s obnovením okruhu H. Orešany – Lošonec – Smolenice – H. Orešany. Bonusom pre hlavnú kategóriu A je dojazd v Sedle pod Veterlínom, cca 3km krásneho stúpania po novučičkom asfalte. „Nenovinkou“ je opäť vyvinutý signál smerom k zväzu k podpore tohto podujatia. Avšak bez úspešnej odozvy. Paradoxne im chýbali peniaze a ak podporia nás, musia aj iných a pod. Pritom zväz čerpá úžasnú dotáciu od ministerstva. Na druhej strane aj dobre, pretože si Trnavská cyklistická liga zachová svoj nezávislý status a naozaj bude táto ojedinelá forma súťaže pre každého.

Začíname o týždeň 4. 4. 2018 už tradične prvým kolom Prológom (2,8km) na Kamennej ceste. Štart prvého jazdca je o 17:30h. ale chceme upozorniť, aby ste prišli dostatočne včas. Prezentácia štartujúcich sa končí 10 minút pred štartom, je ju možné vykonať pred každým z 20tich kôl. Na každého tento rok čakajú krásne štartovné čísla, ktoré si po predplatení necháva. Tešíme sa na Vás.

 

Autori: Lubo Malovec, Adam Peciar

Články Novinky