5 otázok pre … Petra Privaru, prezidenta SZC

Peter Privara1. Pre každý šport je dôležitá široká amatérska základňa, ste spokojný s tou cyklistickou? Prejavila sa „Saganománia“ nárastom počtu registrovaných cyklistov?

Všeobecne športujúcich detí na Slovensku ubúda, súvisí to so životným štýlom. Na školách je zanedbávaná telesná výchova, deti volia na vyplnenie voľného času pohodlnejší spôsob – vysedávanie pri PC, televízii. Paradoxne viac športuje staršia a stredná generácia, ktorá si uvedomuje pozitívny vplyv športu na zdravie a kvalitnejší život. Saganománia mala veľmi pozitívny vplyv na rozvoj slovenskej cyklistiky. Zaevidovali sme nárast členskej základne a tiež trochu zvýšený záujem mládeže o cestnú cyklistiku. Pribudlo veľa priaznivcov cyklistiky a verím, že aspoň časť z nich začne cyklistiku výkonnostne a niektorí aj vrcholovo prevádzkovať.

2. Cyklistika patrí k najrozšírenejším športom. Množstvo hobby cyklistov nie je zaregistrovaných, čo získajú registráciou na SZC?

Získaním licencie SZC majú možnosť zúčastňovať sa Slovenského pohára vo všetkých odvetviach, ktoré zastrešuje Slovenský zväz cyklistiky. Na podujatiach slovenského pohára MTB XC a maratónov majú zvýhodnené štartovné. Majú možnosť organizovať podujatia, ktoré sú zaradené v kalendári a získať na ne podporu Slovenského zväzu cyklistiky. V neposlednom rade nie je zlé byť členom organizácie, v ktorej sú aj Peter Sagan, Peter Velits a ďalší skvelí slovenskí cyklisti.

3. Na Slovensku sa usporadúva veľa kvalitných amatérskych podujatí pre širokú verejnosť, ktoré zväčša vo svojom voľnom čase a s obmedzenými financiami organizujú cyklistickí nadšenci. Dokázal by im zväz pomôcť, či už priamo finančne, alebo napr. dohodnutím podpory u zväzových sponzorov?

SZC má desať odvetví – cestná cyklistika, MTB XC, MTB DH/fourcross, BMX, dráhová cyklistika, sálová cyklistika, trial, cyklokros, cyklistika pre všetkých a zdravotne znevýhodnení. SZC funguje systémom odvetvového riadenia. Každé odvetvie podľa úspešnosti z minulých rokov dostáva dotáciu, ktorú používa na rozvoj svojho odvetvia a organizovanie podujatí Slovenského pohára vo svojom odvetví. Záleží len na vedení toho ktorého odvetvia, ako podporí podujatia, reprezentáciu, členskú základňu, trénerov.

4. Aké má SZC plány do budúcnosti v oblasti amatérskej cyklistiky?

Získať do svojich radov čím viac amatérskych cyklistov, podľa počtu členov sú prideľované finančné prostriedky z ministerstva a čím bude zväz na tom lepšie, tým môže viacej podporovať amatérsku cyklistiku. Náš kalendár je otvorený pre všetky cyklistické podujatia, kde môže organizátor informovať o hociktorom cyklistickom podujatí. Veľmi úzko spolupracujeme s maratónskou sériou, kde sa niektoré podujatia stali súčasťou Slovenského pohára MTB maratónu.

5. Ak sa nemýlim, minulý rok ste sa aktívne zúčastnil dvoch amatérskych podujatí, cyklistickej jazdy Bratislava – Bradlo a 24-hodinovky na Slovakia Ringu. Chystáte sa aj tento rok?

Každý rok absolvujem niekoľko cyklistických akcií a podujatí. Pravidelne maratón Bratislava – Jasná, 315 kilometrov, Bratislava – Bradlo a vlani prvý ročník 24-hodinovky na Slovakia Ringu. Je to podujatie, ktoré má obrovskú budúcnosť, vo svete sú 24-hodinovky veľmi populárne a družstvá na možnosť štartovať čakajú niekoľko rokov (LeMans). SZC organizuje posledné roky aj preteky Okolo Slovenska. Tento rok chceme 7. júna zorganizovať jazdu z Gabčíkova do Bratislavy, cca. 50 kilometrov. Je to posledných 50 kilometrov pretekov Okolo Slovenska a bude to pre všetkých, ktorí majú radi bicykel, od pretekárov až po rodiny s deťmi. Chceme aby vznikla tradícia a vždy posledných 50 kilometrov pretekov Okolo Slovenska si budú môcť zajazdiť všetci priaznivci cyklistiky a vidieť dojazd najlepších v poslednej etape.

Ďakujem za rozhovor a prajem veľa úspechov pri realizovaní všetkých Vašich zámerov.

Rozhovor pripravil Dušan Hodúr

Na otázky odpovedal Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky

Publikované v časopise Cestné Maratóny – Kalendár amatérskych cestných cyklistických podujatí 2014

Článok na stiahnutie vo formáte pdf

  0 COMMENTS
Články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *