5 otázok pre … Jozefa Juráška, prezidenta STÚ

1. Pre každý šport je dôležitá široká amatérska základňa, ste spokojný s tou triatlonovou? Prejavili sa úspechy Richarda Vargu nárastom počtu registrovaných triatlonistov?

Osobne som presvedčený, že jednoznačne áno, zároveň však nielen popularita Richarda pozitívne vplýva na neustále sa zvyšujúci záujem o slovenský triatlon. Aj samotný triatlon láka svojou podstatou a všestrannosťou mnohých športuchtivých záujemcov.

2. Aké výhody získa amatérsky triatlonista registráciou v STÚ?

Možnosti Slovenskej triatlonovej únie sú veľmi obmedzené. Snažíme sa však v rámci našich možností podchytiť neregistrovaných pretekárov napr. zavedením dlhodobých súťaží, rozšírením vekových kategórií. Aj amatérsky (začínajúci) triatlonista sa nájde v niektorom z dlhodobých rebríčkov. A keďže človek je od prírody súťaživý, mnohých láka práve toto porovnávanie sa s kamarátom, susedom či známym.

3. Bol ste organizátorom pretekov v Senci a určite poznáte všetky starosti usporiadateľov. Dokážete im dnes z pozície prezidenta STÚ pomôcť, či už priamo finančne, alebo iným spôsobom?

Samozrejme, dôkladne poznám problémy usporiadateľov pri organizácii triatlonových pretekov. Okrem 25 ročníkov Seneckého triatlonu som organizoval aj päť ročníkov City Triathlonu Bratislava, trinásť duatlonov pre žiakov, ale svojho času aj niekoľko akvatlonov a duatlonov. Skúsenosti teda mám, s organizovaním som definitívne skončil v roku 2011. Každého organizátora si veľmi vážime, zorganizovať v súčasnosti preteky vyžaduje okrem financií neuveriteľné množstvo času. Na pomoc pre usporiadateľov našťastie nie som sám. Celý Výkonný výbor STÚ sa snaží v maximálnej miere pomáhať každému organizátorovi. Jednotlivé preteky podporujeme aj finančne, samozrejme v rámci našich možností. Výraznejšie sa snažíme podporovať usporiadateľov, ktorí organizujú preteky pre žiakov.

4. Aké má STÚ plány do budúcnosti v oblasti amatérskeho triatlonu?

Zmeny vykonané za ostatné tri-štyri roky sa odzrkadľujú na počtoch štartujúcich na našich podujatiach. Je jasné, že sme sa vydali správnou cestou a v najbližších dvoch-troch rokoch meniť nebudeme zrejme nič. Výnimkou budú asi najmladší žiaci, kde pravdepodobne od budúceho roka zavedieme ďalšiu oficiálnu kategóriu pre deti vo veku pod dvanásť rokov.

5. Triatlon je jeden z najťažších športov. V minulosti ste bol aktívny triatlonista, trúfli by ste si ešte aj v dnešnej dobe na účasť na amatérskych pretekoch?

Napriek tomu, že veľa mojich rovesníkov športuje, ja sa už na aktívne športovanie necítim, ani na rekreačnej úrovni. Nedostatok pohybu pri športovaní kompenzujem zvýšenou aktivitou na našej záhrade.

Ďakujem za rozhovor a držím palce pri ďalšom rozvíjaní tohoto zaujímavého športu.

Rozhovor pripravil Dušan Hodúr

Na otázky odpovedal Jozef Jurášek, prezident Slovenskej triatlonovej únie

Publikované v časopise Cestné Maratóny – Kalendár amatérskych cestných cyklistických podujatí 2014

Článok na stiahnutie vo formáte pdf

  0 COMMENTS
Články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *